Наші підходи

Наші підходи у роботі з переселенцями в рамках проєкту ““Сontact2U”

Проєкт “Сontact2U” працює з такою категорією постраждалих осіб, як переселенці або ВПО (внутрішньо переміщені особи). Ці люди втратили через війну своє майно, свої домівки, свій звичний спосіб життя. Вони переїхали на нове місце і починають нове життя. Іноді це досить складно зробити. Є інструменти і способи допомоги таким людям.
Один із способів допомоги, який наша команда проєкту використовує, це “Відновлення безперервності життя”.
Цей протокол, який розробила ITC (Israel Trauma Coalition), Ізраельська Коаліція лікування травми.
ITC забезпечує спільний і цілісний підхід, поєднуючи досвід, який ця організація набула протягом багатьох років (з 2001 року), із накопиченими знаннями та досвідом провідних організацій і державних міністерств, що спеціалізуються на вирішенні криз.

Цей унікальний підхід сприяє зміцненню національної стійкості, оптимізації національних надзвичайних ситуацій, забезпечує безперервність зцілення травмованих осіб.
https://israeltraumacoalition.org/en/

Багато хто з переселенців пережили надзвичайно травматичні події. Ці травматичні події, що потребували сильної, а іноді й безмежної мобілізації ресурсів для їхнього подолання, сприяли появі у потерпілої людини відчуття розірваності життя на «до травматичної події» та «після травматичної події». Така розірваність заважає жити людині, заважає розпочинати нове житття на новому місці.
Відновлення ж звичного ладу життя сприяє підсиленню безперервності всіх процесів. Відновлення відчуття безперервності життя дуже важливе для інтеграції досвіду подолання травми до історії життя
потерпілої людини.

Illustration
Illustration

Безперервність життя - це процес відновлення/відтворення звичного рутинного ладу життя після травматичної події, тобто відновлення тих видів діяльності, якими людина займалась до травматичної події, в тому числі умовно запланованих подій. Наприклад: щоденна гігієна, фізичні вправи, приготування їжі, святкування дня народження тощо.

Виділяють такі види безперервності: когнітивна, функціональна, соціальна, емоційна, психофізіологічна.

Illustration
Illustration
Illustration

ВИДИ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ

Когнітивна безперервність

це відновлення уявлень про навколишній світ, норми, правила, відновлення здатності логічно мислити та віднаходити причинно-наслідкові зв’язки, відновлення почуття контролю над ситуацією за допомогою інформації. Для відновлення когнітивної безперервності людині необхідна інформація або стимул до самостійного пошуку її, наприклад, вивчення карт нової місцевості для вимушено переміщених осіб, знаходження магазинів, шкіл, аптек тощо.

Функціональна безперервність

це відновлення соціальних ролей і обов’язків людини. До соціальних належать ролі батьків, дружини, чоловіка, дочки чи сина тощо; обов’язком може бути щоденний догляд за домашнім улюбленцем, догляд за квітами або навіть застелення власного ліжка. Для відновлення цієї безперервності може допомогти спонукати людину повернутися до її колишньої ролі, якщо це неможливо, то допомогти вибрати роль, що відповідає її здібностям та справжнім можливостям.

Соціальна безперервність

це встановлення приналежності до певних груп: сім’я, друзі, колеги, інші соціальні групи чи колективу. Знову бути чиїмось однокласником чи чиєюсь однокласницею в школі є прикладом відновлення соціальної безперервності.

Емоційна безперервність

це відновлення звичних способів, якими людина себе емоційно виражає, наприклад, збудження, замкненість, пригніченість, спокій, веселощі тощо. Для допомоги можна застосувати принципи нормалізації і легітимації, будь-яка реакція нормальна на ненормальні події.

Психофізіологічна безперервність 

це відновлення уявлень про власне тіло, здоров’я. Прикладом відновлення психоемоційної безперервності може бути відновлення догляду та піклування про власне тіло: душ, розчісування волосся, чищення зубів тощо.