Науково-дослідницька діяльність

Illustration

Соціальне зцілення громади“Community Based Social Healing approach”Робота науково-дослідницької групи ГО “Сила майбутнього”

Громадська організація “Сила майбутнього” вже довгий час досліджує практики, які ми використовуємо під час своєї роботи, та технології, як можна об’єднувати та зцілювати спільноти.
Цей підхід називається “Community Based Social Healing” - соціальне зцілення громад.

Соціальне зцілення в громаді

відновлення травмованої цілісності у взаємозалежності колективної єдності та індивідуальної ідентичності. Цілісне розуміння спільноти як головного засобу та мети зцілення забезпечує створення безпечних та сприятливих просторів для самовираження, взаємодії та прийняття відмінностей, які ведуть до стабільності та повноти спільного способу життя.

Чим же відрізняється цей підхід від інших?

Соціальне зцілення в громаді - це процес зцілення, відновлення психо-емоційної стабільності членів громади шляхом проведення різноманітних спільних підтримуючих заходів та практик. важливою особливістю цього підходу є те, що людина не тільки відвідує окремі заходи, але й стає частиною спільноти - групи людей із спільними цінностями, людей, що підтримують один одного. Це процес, коли у зціленні беруть участь не окремі спеціалісти або психологи, а саме створюється такий простір, атмосфера, де сама спільнота є інструментом зцілення людини. 

Illustration

 Спочатку ми, як практики, використовували в цьому процесі творчі методи, такі, як плейбек театр, барабанне коло, співоче коло, різні форми фасилітації. Потім, завдяки проєкту “Митці Згоди” ми почали досліджувати конфліктологію, різні практики ненасильницького спілкування, медитацію та mindfulness-вправи. Це розширило наш арсенал практик для взаємодії, і ми зрозуміли, як краще і які ще є не тільки вербальні, а і соціально - емоційні складові об’єднання людей і саме через спільноту.  Ми бачимо, що тільки підтримка людина - людині, особиста підтримка, як це робиться в індивідуальній психологічній практиці, не завжди є ефективною, тому що, якщо людина отримує таку допомогу в індивідуальній формі, вона все одно повертається в спільноту, і якщо ця спільнота не підтримує, не є екологічною, є такою, де є травматичний досвід чи напруга. Тоді всі зусилля, що докладаються спеціалістами з ментального здоров’я, все одно втрачаються. 

Illustration

Проаналізувавши, як зараз взаємодіють з бенефіціарами деякі громадські організації та фонди, а також, яким є гуманітарне реагування на повномасштабне вторгнення, чи на вторгнення ще у 2014 році, ми дійшли висновку:
Багато і міжнародних, і українських організацій працюють в індивідуальному підході. Якщо й використовується груповий підхід, все одно питання адаптації та формування спільноти навколо людини, де їй буде комфортно, де вона зможе задовольнити свої потреби, де в неї буде горизонтальне спілкування (рівний рівному), не береться до уваги і не ставиться, як одне з завдань активностей. Зрозумівши це, що не так багато є експертизи, не так багато людей в громадських організацій розуміють, що таке “Community Based Social Healing” і проаналізувавши світовий досвід, ми зрозуміли, що цей підхід треба поширювати. 

Illustration

У серпні 2023 року нами було започатковано роботу групи наукового дослідження над темою “Community Based Social Healing approach”.
У цьому науковому дослідженні будуть брати участь науковці, які досліджують здобуті нами результати, і практики, які ми використовуємо. Вони будуть порівнювати це з іншими підходами, практиками. Також до цього дослідження будуть залучені інші організації, які теж використовують цей Community Based Social Healing, підхід, об'єднання і зцілення людей на основі громад у горизонтальному підході.
На даному етапі наші науковці роблять інтерв'ю з експертами цього підходу в Україні.
На наступному етапі буде проведено опис того, що нам відомо з міжнародного досвіду, які вже є здобуття і дослідження.
Вже проводиться цей аналіз і наступним кроком буде описана саме наша ідеологія і підходи, будуть опитані інші організації, будуть порівнянні результати.
На початку літа 2024 року ми представимо перший результат у вигляді книги чи брошури, де опишемо результат цього аналізу.
Також ми залучаємо міжнародну експертизу: вивчаємо досвід наших колег, що творять спільноти в Італії, Литві, Німеччині. Ми будемо опитувати, як працює ця система і наш підхід, яким ми ділимося з іншими громадськими організаціями, як він працює в іншому культурному середовищі, чи є він унікальний, чи підходить він тільки українській спільноті, чи можна його масштабувати на широкий загал.

Illustration
Illustration

У нас потужна команда:

 - з одного боку це молоді науковці, котрі знають сучасні підходи у науці і яких є мотивація зробити прорив у гуманітарних науках.
- з іншого боку у нас є науковці, які вже давно працюють з цією темою, є соціологи, культурологи, філософи,
і є громадська організація “Сила Майбутнього”, де спеціалісти активно використовують такі практики, як плейбек театр, барабанне коло, співоче коло, практики соціального мистецтва, фасилітації, групової психології. Все це буде досліджуватися та описуватися.
Наша мета: оформити досвід таким чином, щоб ним змогли скористатися інші громадські організації, як в Україні, так і за її межами, щоб створювати підтримуючі спільноти, які можуть допомогти в ментальному та фізичному зціленні учаників, що залучені в ці спільноти.

Склад команди:

Лук’янченко Світлана - координаторка науково-дослідницької групи, співзасновниця та заступниця Голови Ради ГО “Сила майбутнього”, співавтора книги "Творчі методи трансформації конфліктів"

Illustration

Мотуз Тетяна - науковий керівник дослідно-експериментальної роботи за темою “Розробка моделі реалізації педагогіки партнерства на засадах компетентісного підходу у закладах загальної середньої освіти Дніпропетровської області” на 2023 - 2026 роки, на основі навчального проєкту “Митці згоди”, Кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри загальної та спеціальної педагогіки КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» Дніпропетровської обласної ради

Illustration

Фанагей Ростислав - магістр культурології, аспірант кафедри етики, естетики та культурології Київського національного університету імені Тараса Шевченкаhttps://orcid.org/0000-0001-8640-082X

Illustration

Сенько Володимир - кандидат політичних наук, аналітик, фасилітатор, тренер у сфері демократії та прав людини. 

Illustration

Макарова Ірина - головний аналітик дослідницької компанії "Active Group", практик у сфері якісних соціологічних досліджень, співавтор та тренер ігор-тренінгів, які ґрунтуються на форматі організаційно-діяльнісних ігор, кандидат економічних наук

Illustration

Наші статті по темі:

Illustration

Стаття “Громада як засіб та мета зцілення колективної травми”. Фанагей Ростислав. Міжнародна науково-практична конференція «ОСНОВИ СУЧАСНОГО НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ»27.10.2023 Цюрих, Швейцарія

Illustration

ГРОМАДА ЯК ЗАСІБ ТА МЕТА ЗЦІЛЕННЯ КОЛЕКТИВНОЇ ТРАВМИ.

Illustration

 ПЛЕЙБЕК ТЕАТР: ПРАКТИКА ЗЦІЛЕННЯ СПІЛЬНОТИ.

Illustration

 НАРАТИВНА РЕТИКУЛЯЦІЯ — МЕТОД ЗЦІЛЕННЯ СПІЛЬНОТИ.